Jak zostać lakiernikiem samochodowym?

Zawód lakiernika jest bardzo ceniony – szczególnie przez osoby, które miały do czynienia z prawdziwymi fachowcami i uczciwymi warsztatami samochodowymi. I pomimo tego, że niemal każdy kierowca od czasu do czasu ma do czynienia z lakiernikami, mało kto wie, jak właściwie zostaje się takim specjalistą. Dla wielu osób to prawdziwa zagadka – czy wystarczy jedynie chcieć i założyć swoją firmę, czy też może potrzebna jest nieco bardziej wymagająca droga kariery?

jak zostać lakiernikiem samochodowym

Dobry lakiernik Warszawa – kto może zostać?

Teoretycznie lakiernikiem może zostać osoba, która ukończyła zaledwie podstawówkę (w przypadku osób urodzonych do roku 1985) lub gimnazjum (w przypadku osób urodzonych po roku 1985). Małe jest jednak prawdopodobieństwo, że taki kandydat będzie brany pod uwagę w pierwszej kolejności. Zdecydowanie większe szanse na zatrudnienie w zawodzie lakiernika mają absolwenci szkół zawodowych i techników samochodowych. Lakiernikiem można zostać w praktyce na dwa sposoby. Jednym z nich jest właśnie nauka w popularnej „samochodówce”, co jest bardzo dobrym wyborem – głównie dlatego, że osoby kończące szkoły o tym profilu mają już praktykę, odbywaną pod okiem specjalistów. Nierzadko nawet zdarza się, że uczeń takiej szkoły ma już zapewnioną pracę, gdyż właściciele warsztatów bardzo często stawiają na zdolnych absolwentów i po prostu proponują im zatrudnienie. Nauka w szkole zawsze zwieńczona jest egzaminem czeladniczym przed komisją, co kończy się przyznaniem odpowiednich uprawnień. Jest też drugi sposób – ukończenie szkolenia zawodowego, organizowanym przez różne ośrodki edukacyjne lub urzędy pracy.

Tytuł mistrza a naprawa samochodów Warszawa

Tytuł czeladnika czy mistrza młodszym pokoleniom kojarzy się ze średniowieczem, ale i dzisiaj tytuły te funkcjonują w hierarchii zawodowej. Czy jest różnica pomiędzy kompetencjami lakiernika z uprawnieniami lakierniczymi i mistrzowskimi? Zdecydowanie tak. Mistrz musi przejść przez kilka etapów swojej edukacji – najpierw pracuje jako pomocnik, aby stać się czeladnikiem i praktykować aktywnie w warsztacie przez pełne osiem lat. Uprawnienia mistrza to nie tylko kwestia czasu spędzonego w zawodzie i praktyki – zadaniem mistrzów jest również szkolenie przyszłych lakierników, co wymaga odpowiedniego szkolenia pedagogicznego i certyfikatu wydawanego przez Izbę Rzemieślniczą. Mając przed sobą osobę z uprawnieniami mistrzowskimi mamy zatem pewność, że jest to specjalista wysokiej klasy z wiedzą praktyczną i teoretyczną.

Autor: lakiernik

Udostępnij wpis na

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>