Szkody parkingowe – co warto wiedzieć?

Jak zachować się podczas szkody parkingowej?

Większość prowadzonych przez różne firmy ubezpieczeniowe statystyk podaje, że do wszelkiego rodzaju uszkodzeń pojazdu dochodzi najczęściej na parkingach. Taka sytuacja nie powinna nikogo dziwić, ponieważ w tego rodzaju miejscach kierowcy mają najczęściej bardzo ograniczone pole manewru, przez co bardzo łatwo o kontakt miedzy dwoma samochodami, w wyniku którego powstają zarysowania lub wgniecenia na powierzchni lakieru. Nie bez znaczenia pozostaje tu także pośpiech, czy to w podczas samego parkowania, czy też otwierania drzwi samochodowych. W tym tekście przedstawione zostały wskazówki, które pomogą znaleźć jak najlepsze rozwiązanie konfliktu, który zazwyczaj powstaje między sprawcą a poszkodowanym oraz jakie prawa przysługują każdej ze stron.

szkody parkingowe

Spokojna rozmowa kluczem do sukcesu

Większość stłuczek drogowych, nawet tych na parkingach bardzo często oznacza wezwanie policji, w celu ustalenia sprawcy wypadku. Jeżeli jednak sprawca wypadku wydaje się być oczywisty (kiedy jeden pojazd jest zaparkowany, a drugi w niego uderza), to obie strony mogą pójść na ugodę. Najczęściej polega ona na pokryciu kosztów wszelkich niezbędnych napraw przez sprawcę stłuczki. Jakie korzyści płyną z takiego polubownego rozwiązania sprawy? Przede wszystkim interwencja policji można skończyć się mandatem (zarówno dla sprawcy, jak i poszkodowanego, jeśli ten zaparkował samochód w niedozwolonym miejscu). Dodatkowo polubownego rozwiązanie tej sprawy oszczędzi sprawcy stłuczki oraz poszkodowanemu formalności. Sprawca stłuczki w tym przypadku nie traci również zniżek na ubezpieczenie w swojej firmie ubezpieczeniowej.

Ucieczka z miejsca stłuczki – jak sobie radzić?

W wielu przypadkach sprawca stłuczki ucieka z miejsca zdarzenia, aby uniknąć konsekwencji. W takim wypadku należy niezwłocznie po zauważeniu śladów stłuczki zawiadomić policję. Na większości parkingów (zwłaszcza tych w dużych miastach) zainstalowany jest monitoring, który pomoże ustalić sprawcę stłuczki a następnie odszukać. Jeżeli jednak sprawca stłuczki nie jest możliwy do ustalenia, to wszelkie koszty niezbędnych napraw będą musiały zostać pokryte z ubezpieczenia AC poszkodowanego.

Autor: lakiernik

Udostępnij wpis na

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>